Dzień Bibliotekarza i Dzień Biblioteki to wyjątkowe święto. To dzień, w którym możemy docenić pracę Bibliotekarzy oraz rolę bibliotek w naszym społeczeństwie. W przedszkolach to święto jest również okazją do zainspirowania dzieci do czytania i odkrywania magii literatury.

Kiedy jest dzień Bibliotekarza?

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja każdego roku. To święto zostało ustanowione, aby docenić pracę bibliotekarzy oraz promować czytelnictwo wśród społeczności. Jest to doskonała okazja, aby wyrazić wdzięczność za ich zaangażowanie w upowszechnianie wiedzy i literatury, a także za wspieranie rozwoju czytelnictwa zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek – promowanie czytania

Dzień Bibliotek to ciekawe święto, które ma na celu docenienie pracy bibliotekarzy oraz promowanie czytelnictwa. W przedszkolach i szkołach jest to okazja do kreatywnych zajęć, które zachęcają dzieci do odkrywania świata literatury i rozwoju ich umiejętności czytelniczych. Niech ten dzień będzie dla wszystkich okazją do radości i inspiracji!

Dzień Bibliotekarza na wesoło w przedszkolu

W przedszkolach obchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek są pełne radości i zabawy. Grupę dzieci możemy zabrać na wycieczkę do pobliskiej Biblioteki, tak aby mogły one poznać to miejsce i dowiedzieć się, jak funkcjonuje.

Podczas wycieczki dzieci mogą:

  • wziąć udział w ciekawych zajęciach czytelniczych,
  • obejrzeć różnorodne książki,
  • odkryć, jak wiele interesujących rzeczy kryje się na półkach bibliotecznych.

Świetnym pomysłem jest także zaproszenie do przedszkola bibliotekarki bądź bibliotekarza. Przedszkolaki mogą uczestniczyć w specjalnie przygotowanych zajęciach, podczas których bibliotekarz prezentuje różnorodne książki, bajki i opowieści. To doskonały sposób na to, aby dzieci poznały wartość książek i nauczyły się do nich szacunku.

Życzenia na Dzień Bibliotekarza

Przedszkola często przygotowują na Dzień Bibliotekarza życzenia. Dzieci tworzą laurki na Dzień Bibliotekarza, w których wyrażają swoją wdzięczność i uznanie dla pracy bibliotekarzy. Treść życzeń od dzieci na Dzień Bibliotekarza może być bardzo różnorodna — od prostych słów podziękowania za ciekawie opowiadane historie i pomoc w wyborze odpowiednich książek, po bardziej kreatywne wierszyki czy rymowanki. To piękny gest, który pokazuje, jak ważna jest rola Bibliotekarzy w rozwoju młodych czytelników.

Lp.

Życzenia na Dzień Bibliotekarza

1.

Drogi/a Pani Bibliotekarko/Panie Bibliotekarzu! Dziękuję Ci za wszystkie piękne książki, które dla nas znajdujesz! Życzę Ci dużo uśmiechu i radości w dniu Twojego święta!

2.

Kochany/a Panie/Pani Bibliotekarzu/Bibliotekarko! Dziękujemy Ci za to, że zawsze jesteś dla nas tu i dzielisz się z nami wspaniałymi książkami! Życzymy Ci dużo uśmiechu i radości w dniu Twojego święta!

3.

Drogi Panie Bibliotekarzu! Dziękujemy za wszystkie magiczne książki, które dla nas masz! Życzymy Ci dużo radości w dniu Twojego święta!

4.

Kochany Panie Bibliotekarzu! Dziękujemy za wszystkie ciekawe książki, które dla nas masz! Życzymy Ci dużo uśmiechu i radości w dniu Twojego święta!

5.

Kochany Panie Bibliotekarzu! Dziękujemy za wszystkie piękne książki, które dla nas znajdujesz! Życzymy Ci dużo uśmiechu w dniu Twojego święta!

6.

Droga Pani Bibliotekarko! Dziękujemy za Twoje cudowne książki! Życzymy Ci dużo radości w dniu Twojego święta!

Dzień Bibliotekarza – kolorowanki dla przedszkolaków

Skorzystaj z naszych darmowych materiałów, które urozmaicą Dzień Bibliotekarza w Twojej grupie przedszkolaków. Podczas malowania kolorowanek warto puścić przedszkolakom piosenki z Wesołej Sceny, aby cały czas towarzyszył im wesoły i pogodny nastrój.

Kolorowanka na Dzień Bibliotekarza Kolorowanka na Dzień Biblioteki

Pobierz kolorowanki TUTAJ

Pomysły na Dzień Bibliotekarza

Nauczyciele razem z dziećmi mogą organizować różne kreatywne pomysły na Dzień Bibliotekarza. Między innymi różnorodne gry i zabawy związane z książkami, warsztaty artystyczne związane z literaturą czy interaktywne czytanie na głos. Dzieci w ten sposób mogą rozwijać swoją wyobraźnię i pasję do czytania.

W szkołach Dzień Bibliotek szkolnych jest również ważnym wydarzeniem. Scenariusz Dnia Bibliotekarza i Bibliotek może obejmować prezentacje, konkursy czytelnicze, warsztaty literackie oraz inne aktywności związane z książkami. Tego typu wydarzenia pomagają uczniom zrozumieć wartość czytania i korzystania z zasobów biblioteki.

Cytaty o bibliotece i czytaniu

Założyć bibliotekę to jak stworzyć życie
~ Carlos María Domínguez

Kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki.
~ J.K. Rowling

Wieczność może być w bibliotekach (…), bo zawsze będzie ktoś, kto je odwiedza i wydobywa z zapomnienia jakieś nazwisko.
~ Enrique Moriel

Biblioteka ma w sobie coś magicznego. Jest niczym portal do wielu różnych światów.
~ Amo Jones

Czytanie to dla mnie ucieczka w nieznane światy, pełne przygód i emocji.
~ Barbara Baraldi

A kiedy człowiek uwielbia czytać, otwiera się przed nim cały świat.
~ Regina Brett